Herkes Sorar Seo Bilir!

×

AMP Nedir?

AMP Nedir?(Accelerated Mobil Pages)

AMP Nedir? (Accelerated Mobil Pages)

AMP, tam olarak sayfaların hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktadır denilebilir. Diğer bir anlamı ile sitenizin hızlandırılmış mobil sayfaları olmakla beraber Google tarafından 2015 tarihinde duyurulan ve 2016 yılında sonuçlarını gösterdiği açık kaynak kodlu mobil teknolojisidir.

Kısaca şöyle anlatacak olursak; AMP teknolojisinde Google sitenizin sayfalarını önbelleğe alarak hafızasında tutuyor. Bu sayede sitenize tekrar girildiği zaman hızlı bir şekilde açılmasını sağlıyor.

Google bu teknoloji ile siteye giren kullanıcı sayısını arttırmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple AMP teknolojisini kullanan web sitelerini mobilden giren kullanıcılara daha hızlı bir şekilde sergilemek istemektedir.

AMP’nin Çalışma Mantığı

Herhangi bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde öncelikli olarak içerikler yüklenir. Sitenize giren kişi bunu farketmese bile bir çok opsiyon arka planda gerçekleşmektedir. Örneğin; tarayıcı html sayfasını yükler ve web sitesinde bulunan resimler, yazı fontları vb. ekrana gelir. Siteniz bir nevi kendi sunucunuzdan değil Google sunucularından çağrılıp ekrana getirilir.

AMP’nin Avantajları

  • Siteniz mobilde hızlı bir deneyim imkanı sunar.
  • Sunucunuzda trafik kolaylığı sağlar.
  • Kullanıcılara sunduğu hızlı deneyim ile kullanıcı artışı sağlar.
  • Site tasarımınızı etkilemez.

AMP’nin Dezavantajları

AMP Webmasterlar ve SEO Uzmanları arasında tartışılır bir durum konusu olmuştur.  Şöyle anlatacak olursak; Google’nin kendi katı kurallarını koyması ve birçok bileşene izin vermeyişi sitede kendi istediğiniz her şeyi yapamayacağınız anlamına geliyor. Diğer bir yandan AMP teknolojisini zorunlu kılması ile Webmaster ve SEO Uzmanlarının eleştirilerine maruz kalmadır.

AMP Nelere Sınırlı Destek Veriyor?

Amp teknolojisi sitenin yavaş yüklenmesine sebep olan aşağıdaki teknolojiler sınırlı destek vermektedir;

  • AMP HTML
  • AMP Javascript
  • AMP CSS

Sitenin yavaş yüklenmesine sebep olan Javascript AMP tarafından pek sevilmemiştir ve engellemiştir.

Buda İlginizi Çekebilir  Wordpress Seo

Sitenin AMP Destekli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Google’da arama yaptığınızda arama sonuçları içinde sitenin altında AMP yazar. Buda sitenin AMP destekli olduğu anlamına gelmektedir. Diğer bir yöntem ise AMP destekli sitelerin yanında şimşek ikonu bulunur ve Url alanında web sitesi yerine Google adresi bulunur.

AMP TESTİ

Siteye AMP Testi yapmak için Google’nin AMP Test Aracını kullanılabilir.

AMP Testi Aracı

https://search.google.com/test/amp

WordPress AMP

WordPress siteleri AMP destekli hale getirmek oldukça kolaydır. Tahmin ettiğiniz üzere WordPress altyapısına sahip sitelerde AMP eklentisi mevcuttur. Bu eklenti ile WordPress AMP kullanılabilir.

WordPress AMP Eklentisi

WordPress AMP Eklentisini aşağıdaki linkten indirip kurabilirsiniz.

Yukarıdaki eklentiyi kurduktan sonra aşağıdaki linkte yer alan eklentileri de kurmanız gerekiyor.