Herkes Sorar Seo Bilir!

×

Google Lighthouse Nedir?

Google Lighthouse Nedir?

Türkçe anlamı “deniz feneri” olan “Google Lighthouse” web siteleri sayfalarının kalitesini arttırmak için açık kaynaklı otomatik analiz gerçekleştiren mobil odaklı Google analiz aracıdır. Google’nin PageSpeed Insights aracını bir çok kez kullanmışsınızdır. Bu araç ile web sitenizin performansını ölçmekle beraber iyileştirebiliyorsunuz. Fakat Google PageSpeed Insights aracı mobil siteler üzerindeki performans ve geliştirmeler konusunda yetersiz kalmakta. Buna paravan olarak Google Lighthouse aracını çıkarmıştır. Buradan Google’nin mobil sayfalara ve özelliklerine vermiş olduğu önemi çıkarmaktayız.

Google Lighthouse Nasıl Kullanabilirim?

Sitenin performansı, erişilebilirliği, aşamalı web uygulamaları ve daha fazlası için denetimler mevcuttur. Google Lighthouse’u  Chrome mağazasındaki eklentisini tarayıcınıza kurarak çalıştırabilir veya aşağıdaki linkten direk kullanabilirsiniz.

Lighthouse‘yi tarayıcı eklentisi olarak kurarsanız analiz içerisinde SEO başlığını da göreceksiniz. Analiz ettiğiniz sayfanın Temel SEO Analizlerini burada görüntüleyebiliyorsunuz. Google Lighthouse ile sayfalarınızı tek tek analiz edebilir ve mobil yönünde iyileştirmeler sağlayabilirsiniz.

Google Lighthouse Kurma

Google Chrome Tarayıcı Eklentisi

https://chrome.google.com/webstore/detail/lighthouse/blipmdconlkpinefehnmjammfjpmpbjk?hl=tr

Lighthouse üzerinde yaptığınız analizleri .json formatında kaydedebiliyorsunuz. Eğer tarayıcı eklentisi olarak kurulum yaparsanız analiz verilerinizi bu formatta kaydedebilirsiniz.

DevTools Analiz Aracı

https://developers.google.com/web/tools/lighthouse/

Eklenti kurmadan konsol üzerinden kullanmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Windows Bilgisayar İçin;

 1. Site sayfanız açıkken klavyenizden F12 tuşuna basınız.
 2. Açılan pencerede Audits sekmesine tıklayınız.
 3. Run Audits butonuna tıklayarak sayfanızın analizini gerçekleştirebilirsiniz. Veriler pencere içinde ekranda görüntülenecektir.

Mac Bilgisayar İçin;

 1. Site sayfanız açıkken klavyenizden F12 tuşuna basınız.
 2. Klavyenizden Command+Option+I yaptıktan sonra mouse ile sağ tıklayıp incele butonuna basınız.
 3. Audits sekmesi açılacak tıklayınız.
 4. Run Audits butonuna tıklayarak sayfanızın analizini gerçekleştirebilirsiniz. Veriler pencere içinde ekranda görüntülenecektir.

Lighthouse Eklentisi Üzerinde Yer Alan 5 Seçenek

 • Performans
  İlk ölçümleyebildiğimiz kriterimiz performans kriteri. Adı üstünde performansa yönelik yapılan verileri ve sayfa hızını ele alıyor. Analiz sonucunda optimizasyonu ve sayfanızın kodlama ile ilgili detaylarını içeriyor.
 • Progressive Web APP(PWA)
  Tam bir Türkçe anlamı olmayan PWA için Progressive Web Uygulaması Şöyle anlatacak olursak; özel bir kodlama tekniği kullanılarak hazırlanmış web sitelerinin sanki bir mobil uygulamaymış gibi kullanılmasına olanak tanıyan ve çevrimdışı bile erişilebilen bir teknolojidir. Kullanıcılar ancak güncel bir Chrome tarayıcısı ile erişebilir.
 • Accesibility (Erişilebilirlik)
  Diğer bir analiz başlığı Accesibility Türkçe karşılığı Erişilebilirlik olan web sitenizin kullanıcıya sunmuş olduğu performans analizini yapan bir yapıya sahiptir. Detaylandıracak olursak; web sitenizin fontlarının tipi, boyutu, sayfanızın estetiği gibi özellikleri içeriyor.
 • Best Practices (En İyi Uygulamalar)
 • SEO
Buda İlginizi Çekebilir  Başlıca SEO Kriterleri

Yukarıdaki seçeneklerden istediklerinizi tarayıcı eklentisi üzerinden seçebilirsiniz. Seçeneklerinin her birisinin ayrı ayrı analiz verileri bulunmaktadır.

Google Lighthouse Avantajları

 • Sitenizin sayfa performanslarını hızlı bir şekilde ölçümleyebilir verileri kaydedebilirsiniz.
 • Sitenize yönelik aldığınız analiz verileri ile sitenizin mobil tarafındaki performans ve iyileştirmelerini yaparsınız.
 • Mobil üzerinden sitenize giren kullanıcılar için etkileşimi yüksek ve hızlı bir sayfa havası oluşturursunuz ve böylece sitenize giren kullanıcının sitenizde kalma süresini arttırırsınız.