Herkes Sorar Seo Bilir!

×

Google Zengin Cevaplar Nedir?

Google Hızlı Cevaplar (Google Rich Answers)

Google Zengin Cevaplar (Rich Answers) Nedir?

Google Rich Answers (Google Zengin Cevaplar) Google’de arattığınız sorguya en hızlı şekilde cevap veren bir özelliktir. Aslında bir çoğunuz teknik olarak bilmeseniz de bir çok kez karşılaştınız diyebilirim. Bu özellikte Google dizininde yer alan sayfalardan birisi çağrılır. Genellikle; Nedir? Kimdir? şeklindeki sorulara yönelik cevaplar verir.

Google yapay zeka geliştiricilerinin üretimi olan HummingBird ve RankBrain algoritmalarının bir özelliği Google Rich Answers (Google Zengin Cevaplar) sorulan sorulara en nitelikli cevabı verme mantığındadır. İlerleyen süreçlerde bir çok sorguya cevap verecek hale geleceğe benziyor.

Google Rich Answers Sorgu Cevaplarını Neye Göre Gösteriyor?

Öncelikli olarak şundan söz etmek istiyoruz; Sitenizin 1. sayfada olması maalesef ki Google Rich Answers bölümünde sizin içeriğinizin çıkacağı anlamına gelmiyor. Google Zengin Cevaplar belleğinde yer almak kullanıcı trafiğini olumlu anlamda etkiliyor. Bu kısımda yer almak ve sorguda sizin içeriğinizin çıkması için özel olarak yapılacak bir işlem bulunmuyor.

Google algoritması bu içerikleri kendi mantığına göre otomatik olarak çekmektedir. Fakat bizim bu hususta size önerimiz; sitenizde paylaştığınız içerikleri kullanıcılara en nitelikli ve açıklayıcı şekilde sunmanız olacaktır. Ayrıca kullanacağınız anahtar kelimenin sonuna Nedir? veya Kimdir? sorusunu eklemeyi unutmayın! Paylaştığınız sayfanın linkini sosyal medya platformları ve tanınmış blog sayfaları, haber siteleri vb. platformlarda paylaşıp sayfanızın popülaritesini arttırmanız gerekiyor.

Google bazen yapılan sorgularda Google Zengin Cevaplar içeriklerini sitelerden çekmeyip kendisi cevaplamaktadır.

Örneğin; “robot nedir” diye sorgulattığımızda Google kendi belleğinde yer alan bir içeriği karşımıza getiriyor.

Google Rich Answers

Kısacası Google Hızlı Cevaplar da yer almanın 2  önemli kriteri var;

 1. Kaliteli ve özgün içerik paylaşımı. (Nedir? veya Kimdir?) sorularını içerecek şekilde.
 2. Sitenizin sayfasının popüler bir sayfa olması gerekmektedir.
Buda İlginizi Çekebilir  Site İçi SEO

Nedir? kelimesini yabancı bir kelime ile birleştirerek sorduğunuzda Google size Türkçe geri dönüş cevabı sağlamakta. Örneğin; Rich Answers Nedir? diye sorarsanız Google Zengin Cevaplar Nedir? sorusunun Türkçe anlamını vermektedir. İşte Google yapay zekası ve algoritmaları bu kadar ileri düzeye gelmiş durumda. Bu sadece bir başlangıç diyebiliriz ve Rich Answers özelliği daha da ileri seviyede geliştirileceğe benziyor. Google Zengin Cevaplar sadece Nedir? sorusu değil Kimdir? sorusuna da hızlı şekilde yanıt vermektedir.

Google Zengin Cevaplar Avantajları Neler?

Google Zengin Cevaplar bölümünde yer almanın avantajlarını aşağıdaki şekilde listeledik;

 • Kullanıcı trafiğiniz artar.
 • Marka itibarınızın ön plana çıkması için önemli bir avantaj sağlar.
 • Sitenize gelen yoğun kullanıcı trafiği tıklama hacminizi arttırarak sitenizin popülaritesini olumlu ölçüde etkiler.
 • %20’den % 40’a kadar trafik akışı sağlar.

Google Zengin Cevaplar Sorgularında İyi Olan Siteler

 • Wikipedi
 • Microsoft
 • Google kendi sayfaları
 • Haber siteleri
 • Popüler bloglar

Eğer sitenizin Google Zengin Cevaplarda yer almasını istemiyorsanız aşağıdaki kodu header etiketinin içine eklemeniz yeterli.

<meta name=”googlebot” content=”nosnippet”>