Herkes Sorar Seo Bilir!

×

SEM Nedir?

SEM Nedir?

SEM Nedir? SEM Nasıl Yapılır?

İnternet dünyasının en önemli opsiyonlarından biri arama motorlarıdır ve arama motoru denilince akla ilk gelenlerden biri de SEM kavramıdır. SEM’in anlamı arama motoru pazarlaması olarak geçmektedir ve bu şekilde kullanılmaktadır. Açılımı ise Search Engine Marketing’dir. Arama motorları pazarlamasının yapılmasında birçok önemli sebepler bulunmaktadır.

Örneğin e-ticaret, pazarlama, satış işleri ile ilgilenen bireyler sayfalarının arama motorlarında en üst sırada yer almasını istemektedir. Böylelikle sayfaların ve ürünlerin ilk sıralarda görünmesi maddi kazanç ve güven açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Çünkü genel olarak kullanıcılar arama motorları sonuçlarında ilk sıralarda yer alan linklere tıklayıp alışveriş yapmaktadırlar. Ya da o sayfada vakit harcamaktadırlar. Dolayısıyla SEM sitelerin genel olarak Google aramalarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Bunu reklamlar aracılığıyla da yapmaktadır. Böylelikle sitelerin görünürlük sayısının artmasını sağlamaktadır. Pazarlama konusunda oldukça kullanılan stratejilerden biridir.

SEM Arama Motoru Pazarlama

Birçok birey sitelerinin sürekli ulaşabilen ve kullanılan bir kaynak olmasını istemektedir. Bu isteklerine yönelik sitelerinde SEO uyumuna ve SEO kurallarına dikkat etmektedirler. Oysa tek başına SEO, sitelerin sık kullanılan bir kaynak olması için yeterli strateji değildir. Çünkü SEO’nun haricinde oldukça etkili olan bir yöntem daha var ki o da arama motoru pazarlamacılığıdır. Burada tavsiye edilen ise SEO ile SEM’in beraber kullanılmasıdır.

Özellikle ticaret (herhangi bir ürünün satışının yapılması) sitesine sahip olan bireylerin arama motoru pazarlaması konusuna dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü SEM ;

 • Reklam hazırlama
 • Metin hazırlama
 • Görsel hazırlama

işleri ile ilgilenerek ve bunları sağlayarak internet ortamında sitenizin reklamını yapmanız için yardımcı olmaktadır. Bunun sonucunda sitenin kısa zamanda tanınır olduğu gözle görülecektir. Sitenin tanınabilirliği ve kullanımı arttıkça da para kazanmaya başlanacaktır. SEM ;

 • Ziyaretçi sayısını arttırmak
 • Satışları tetiklemek,arttırmak
 • Pazarlama çalışmaları yapmak
 • Kampanyalar yapmak
 • İnternet ortamında görünülür olmayı arttırmak
 • Kısa sürede tanınır olmak amaçları için kullanılmaktadır.
Buda İlginizi Çekebilir  Yeni Search Console

Bunun haricinde müşteri yelpazesini genişletmek için, hedef kitle seçimi yapmak da mümkündür. Fakat unutulmamalı ki SEO ve SEM beraber kullanılması sonucu işin, sitenin daha çok büyümesi durumu ve müşteri akınına uğraması barizdir. SEM kullanımı ücretli bir yöntemdir.

SEM Aşamaları

Dijital dünyada reklamlar oldukça önemlidir. Kullanıcıların bu reklamlara tıklaması sonucu çoğu girişimci kazanç elde etmektedir. Bu reklamların yönetilmesine yardımcı olan SEM’in ise 3 aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar ;

 1. SEA
 2. SEO
 3. Search-Web Analytics

dir. Bu aşamalar sayesinde doğru kelimelerle ,doğru metinlerle kazanç elde etmek elbette mümkündür.

SEM Nasıl Yapılır?

SEM yöntemini kullanmak isteyen bireylerin bu işin uzmanlarıyla görüşmeleri daha sağlıklı olacaktır. Yine de SEM’in nasıl yapıldığına dair aşağıdaki gibi ufak bir bilgi verilebilir.

 • Google Adwors kullanılabilmektedir.
 • Belirlenen kelimeler (birden fazla olabilir) Google’dan satın alınmaktadır.

Genel olarak bu adımlar SEM’in yapılmasına dair ilk adımlardandır. Bu işi güvenilir ve daha kazançlı halde yapmak istenirse uzman kişilerden mutlaka yardım alınması gerekmektedir. Böylelikle SEM için ideal bütçe daha garantili bir şekilde belirlenecektir.

SEM Pazarlama Stratejisi

SEO ve SEM’in beraber kullanması arama motorların en doğru konumda görüntülenmeyi sağlayacaktır. Tabi bu durum internetten para kazanmak isteyenler , site sahipleri ve girişimciler için oldukça istenen bir durumdur. Fakat SEO ve SEM’in beraber kullanılmasının haricinde bazı pazarlama stratejisine ait kavramları bilmek gerekmektedir. Bu kavramlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Tıklama
 • Tıklama Oranı
 • Görüntüleme
 • Reklam Sunucusu
 • Satış Başına Ödeme
 • Gösterim Başına Maliyet

Bu kavramların detaylarını ve İngilizce karşılıklarını bilmek de yarar vardır.

SEM Ve SEO Farkı

SEM ve SEO birbirini tamamlayan ve birlikte kullanıldığında başarıyı arttıran iki farklı yöntemdir. Biri arama motoru optimizasyonu (SEO) iken diğeri ise arama motoru pazarlaması işlemidir. Her ne kadar ortak bir amaca hizmet etseler de kıyaslandıklarında farklarının olduğu görülmektedir. Bu kıyaslama sayesinde SEO ve SEM kavramlarının ne demek olduğu daha net anlaşılır hale gelmektedir.

Buda İlginizi Çekebilir  Spam Score Nedir?
SEM SEO
Çalışma sonucu etkisi oldukça hızlıdır. Çalışma sonucu etkisi uzundur.Başarılı sonuç yakalamak bir yıla kadar uzayabilmektedir.
Bütçe konusunda esnektir. Sürekli değişkenlik gösterebilir ve kullanıcının cebini yakabilir. Maliyeti cep yakmaz. Oldukça ucuzdur.
Ticari hedeflidir.Dolayısıyla kullanılan kelimeler kullanıcıyı tatmin etmek de zorlayabilir. İçerik hedeflidir. Kelimelere oldukça dikkat edilir dolayısıyla kullanıcılar memnundurlar.

Bilinir ve tanınır olmak isteyen kullanıcılar SEM ve SEO yu beraber tercih etmeleri gerektiğini unutmamalıdır. Ancak bu şekilde başarı garanti edilecektir.