Herkes Sorar Seo Bilir!

×

SEO İçin 5 Önemli Kriter

SEO İçin 5 Önemli Kriter

SEO
İçin 5 öneri adlı makalemizde sizlere SEO‘da sizleri ileri taşıyabilecek 5 önemli maddeden söz edeceğiz.

1. DOMAIN (ALAN ADI) YAŞI

SEO yaptığınız domain isminizin yaşı ne kadar erken alınmış ise o kadar faydalıdır. Örneğin; abc.com isimli domainimi 2000 yılında kaydettirmiş olduğumu varsayarsam şuan 2019 yılındayım ve 9 yıllık bir geçmişim var diyebiliriz. Bu da demek oluyor ki yeni alınan alan adlarına göre daha değerliyim. Nasıl ki sabah erken kalkıp sıcak simitleri yiyebiliyorsanız burda da aynı mantığı düşünebilirsiniz. Domain yaşınız ne kadar erken tarihte alınmışsa sizin için o kadar avantajlıdır. En çokta marka yapmak isteyen birey veya firmalar için avantajlı bir durum gibi görünüyor. Yani şunu söyleyebiliyoruz; domain yaşı arama motorları tarafından dikkate alınmaktadır!

2. SİTE ALTYAPISI

Sitenizin WordPress tabanlı bir altyapı ile yapıldığını düşünecek olursak altyapınızın SEO‘ya müsait olduğunu garantilemiş olmuyorsunuz aslında. Çünkü WordPress, SEO‘ya uygun altyapıda olup bunu sizin SEO kurallarına uygun olarak optimize etmenize olanak tanır. Yani optimizasyon işlemlerini sizin yapmanız gerekir. WordPress tabanlı sitenizi internetteki bir çok ücretsiz araçta optimizasyon analizinden geçirebilirsiniz. En iyi 2 optimizasyon analiz aracından aşağıda söz ettik.

En İyi 2 Optimizasyon Analiz Aracı
www.gtmetrix.com
www.webpagetest.com

Yukarıdaki araçlar ile sitenizi olumsuz anlamda etkileyen faktörleri görüp düzeltebilirsiniz. En sevilen özelliklerinden birisi Sitenizdeki görselleri analiz ederek yüksek boyutlu görsellerin optimizasyonunu yaparak, indirmenize olanak tanıması.

Sitenizin temel SEO kriterlerine uygun olmadığını varsayarsak aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir;

  • Domain adresinizin başında www ekleri olmalı.
  • Siteniz SSL destekli https yönlendirilmesi yapılmış olmalı.
  • URL-RW ayarları doğru yapılandırılmış olmalı.
  • Site içerisinde başlıklar hiyerarşik düzende yerleştirilmiş olmalı.
  • Site içeriğiniz anahtar kelimelerinizle ilgili özgün içeriğe sahip olmalı ve kullanıcının ihtiyacını karşılayacak nitelikte yazılmış olmalı.
Buda İlginizi Çekebilir  Heading Etiketleri

3. SİTE İÇERİĞİ

Google tarafında gerçekleştirilen son algoritma güncellemesi ile birlikte aldığı bir karar ile birlikte sitenizde yer verdiğiniz içeriklerin kullanıcıların sorularına en açıklayıcı cevabı vermesi gerekmektedir. Özellikle paylaştığınız içerikler tamamen özgün olmalıdır. Kopya içerik kesinlikle kullanmamanızı öneriyoruz. Site içeriğinizdeki uzunluk faktörü oldukça önemli bir yere sahiptir. Sitenizde 3 – 5 cümleden oluşan içeriklerden ziyade daha uzun içeriklere yer veriniz. Ne kadar açıklayıcı ve özgün olursanız o kadar verim alırsınız.
Sitenizde başlıca meta etiketlerine yer vermeyi unutmayın. Meta Title – Meta Description – Meta Keywords – Meta Author.

4. SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Site trafiğini attırmanın en kolay yollarından birisi sosyal medya platformlarıdır. Muhteşem bir backlink ve doğal ziyaretçi kaynağı olan sosyal medya sitelerini sıkça kullanırsanız sitenizin popülaritesini arttırabilirsiniz. Sosyal medya’ya yönelik bir içerik planı oluşturup sitenizdeki paylaşımlarla bağlantı kurabilirsiniz. Unutmayın arama motorları sosyal medya platformlarını sever!

5. SUNUCU OPTİMİZASYONU

Sitenizin hızını belirleyen diğer bir husus sunucu optimizasyonudur. Eğer sitenizi barındırdığınız sunucu hızı yavaşsa bu durum arama motorları tarafından hiçte hoş karşılanmayacaktır. Google arama motorunun sizden istediği sunucu hızını Page Insights üzerinde test edebilirsiniz.

Google’nin kalite politikasını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz;

ttps://support.google.com/webmasters/answer/35769?hl=tr