Herkes Sorar Seo Bilir!

×

Site İçi SEO

Site İçi SEO

Site İçi SEO Nedir?

Site İçi SEO Çalışması bir site için en önemli SEO kriterlerinden birisidir. Web siteleri içinde yapılması gereken SEO çalışmasıdır. Bir sitenin tasarımı ve yazılımsal özellikleri Site İçi SEO’yu oluşturan başlıca etkenlerdir. Ayrıca bir web sitesinin anahtar kelimeleri ve sektörü ile alakalı içerikleri arama motorları için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Site İçi SEO, arama motoru robotlarının en sevdiği yemektir diyebiliriz. Karnı acıkan arama motorları analizlerini gerçekleştirerek aynı yemekler içerisinden en doyurucu ve tadı en güzel olan, kısacası kalite kokan yemeği seçecektir. Hatta önünüze o yemeği getirecektir. Oldukça önem arz eden Site İçi SEO çalışması SEO için olmazsa olmazlardandır diyebiliriz.

Site İçi SEO İçin Gerekli Materyaller

 1. Sitenin Tasarımı (Kolay, sade ve anlaşılabilir olması…)
 2. Sitenin Yazılımı (Kodlaması responsive vb…)
 3. Sitenin İçeriği (Kaliteli ve özgün olması…)

Dikkat edilmesi gereken bu 3 etken birbirinden ayrıştırılamazlar. Örnek verecek olursak Google, algoritmaları ile bu 3 etkene oldukça önem göstermektedir.

Site İçi SEO çalışmasının birçok aşaması vardır. Her birinin adım adım ve SEO’ya uygun olarak yapılması gerekir. Öncelikli olarak Site İçi SEO Analizinin yapılması çalışmanın ilk aşamasıdır.

Site İçi SEO Teknikleri

Site Hızı

 • Site hızı önemlidir. Kullanıcılar hızlı sitelerde zaman geçirmeyi severler. Sonuçta kimse ağır çalışan bir web sayfasında zaman harcamak istemez. Doğal olarak alternatif sitelere yönelir. Kullanıcıyı sıkacak şeylere imtiyaz vermeyin.
 • Googlenin Site Hızı Test Aracı ile sitenizin hızını test ederek hız puanınıza bakın. Site hızınız düşükse hızı yükseltecek yöntemlere odaklanın. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Anahtar Kelimeler

 • Sektörünüze veya alanınıza yönelik anahtar kelimelerinizi belirleyin.
 • Anahtar kelimelerinizi başlıklarda kullanmaya özen gösterin.
 • Sayfa Url’lerinizde anahtar kelimelerinize yer verin.
  Örneğin; Anahtar kelime “Seo Uzmanı” olsun. “www.siteadi.com/seo-uzmani” şeklinde kullanın.
 • Sayfa içeriklerinizde anahtar kelimelerin geçmesine dikkat edin.
Buda İlginizi Çekebilir  AMP Nedir?

Görseller

 • İçeriklerinizde konunuzla alakalı ilgi toplayıcı ve göze güzel gelen görsel ve videolara yer verin. Alt etiketlerinde anahtar kelimelerinizle alakalı başlıkları eklemeyi unutmayın. Böylelikle kullanıcıların sitenizdeki içeriklere ilgi duyma olasılığı artacak ve doğal olarak sitede kalma süreleri artacaktır.

İçerik

 • İçeriklerinizde anahtar kelimelerinize yer verin. Anahtar kelimeleriniz hakkındaki tüm yazılar açıklayıcı ve özgün dilden olmalıdır. Başka sitelerden kopyalama çarpma çırpma yapmayın tamamen doğal olun. Aksi takdirde arama motorları sitenizi spam olarak algılanabilir ceza alabilirsiniz.
 • İçeriklerinizde 300 kelimenin altına inmeyin. Oldukça doğal ve uzun içeriklere yer verin.
 • İçeriklerinizdeki başlıklarda hedef kelimelerinizi kullanın.
 • İçeriklerinizde Heading Etiketleri hiyerarşisi dışına çıkmayın.
 • İçeriklerinizde dışarı linklemeler yapın. Bu bağlantıları vermeniz arama motorlarının dikkatinden kaçmayacaktır. Örneğin; herhangi bir hedef kelimede ana sayfanıza link verin.

Sosyal Medya Paylaşım Butonları

 • Sitenizde Sosyal Medya paylaşım butonlarına yer verirseniz sayfanızı beğenen kullanıcıların profillerinde sayfanızı paylaşma olasılığı yükselecektir. Buda hem reklamınız olacak hem de Sosyal Medya platformlarından gelen kaliteli bir backlink olacaktır.

Etiketler

 • Site içeriklerinizde geçirmiş olduğunuz hedef kelimelere yönelik etiketler oluşturun.