Herkes Sorar Seo Bilir!

×

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir? Yandex Metrica’yı Kurma

Yandex Metrica Yandex arama motorunun sunmuş olduğu bir web analiz aracıdır. Size Yandex Metrica‘nın kurulumu ve bu aracın pek bilinmeyen bir kaç özelliğinden söz edeceğiz. Şunu söylemekte fayda var Yandex Metrica detaylı bir analiz aracıdır ve kullanmayı bilen için muhteşem bir araçtır.

Öncelikle Yandex Metrica‘yı kullanmak için bir Yandex Mail hesabına ihtiyacınız bulunmakta. Yandex Mail‘e kaydolup hesaba giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

https://metrica.yandex.com.tr/add

Yandex Metrica Kurulumu

Açılan sayfada sorulan tüm bilgileri doğru şekilde dolduruyoruz. Bilgileri doldurup şartları kabul ettikten sonra Sayaç Oluştur butonuna tıklarsanız size bir kod verecektir. Bu kodu web sitenizin <head></head> etiketleri arasına ekleyiniz.

Yukarıdan sayaçlar butonuna tıkladığınızda web siteniz aşağıdaki linkte görünecektir. Web sitenizin solundaki icon yeşil renk ise sayaç kodunuz doğru şekilde yerleştirilmiş Yandex Metrica düzgün şekilde çalışıyor demektir.

https://metrica.yandex.com.tr/list/

Yandex Metrica Özellikleri

Yazımızın başında Metrica‘nın bir web analiz aracı olduğundan söz etmiştik. Metrica‘ya giriş yaptığınızda sol kısımda bulunan menüde birkaç sekmeyle karşılaşacaksınız.

 • Özet
  İlk sekmemiz olan Özet butonuna tıklarsanız web sitenize giriş yapan ziyaretçileri, trafik kaynaklarını, giriş yapılan cihaz türlerini, ziyaretçi yaşlarını ve giriş yapılan web adresi linklerinizi görüntüleyebilirsiniz. Sol menüden Özet butonuna tıkladığınızda sizi bu sayfa karşılayacaktır.
 • Raporlar
  Bu sekme oldukça detaylıdır, içeride neler var tıklayıp inceleyebilirsiniz.
 • Haritalar
  Bu sekmede bağlantı haritası, tıklama haritası, kaydırma haritası ve form analizleri şeklinde 4 başlık ile karşılacaksınız ve bu özellikleri ayrı ayrı tıklayarak incelemenizi öneririz. Haritalar sekmesi alt başlıklarından herhangi birine tıkladığınızda kullanıcının siteye girdiğinde nerelere tıkladığını ve nerelerde gezindiğini görüntüleyebilirsiniz.
 • Formlar
  Bu sekmeye tıklarsanız sitenizdeki formların tıklanıp tıklanmadığını da buradan görüntüleyebilirsiniz.
Buda İlginizi Çekebilir  Sitem İndexlenmiyor

Yandex Metrica’nın En Gözde Özelliği

Yandex Metrica‘nın en sevilen ve bir çok sitenin vazgeçilmezi olan Oturum Kaydı özelliği! Buraya tıkladığınızda bir kullanıcının sitenize girdiği andan itibaren ki ekran videosu’nu sitede geçirdiği zamanı, siteyi ziyaret ettiği tarihi, saati, sayfa görüntülenmesi sayısını ve diğer detaylı hareketleri görebiliyorsunuz.  Bu muhteşem özellik siteniz üzerindeki kullanıcı hareketlerine göre potansiyel müşterilerinizi keşfetmenize ve ürün, hizmetlerinizi onlara en iyi şekilde pazarlamanıza olanak tanıyor. Eğer sitenizde eksiklik veya hatalar varsa bunları  kullanıcı gözünden görmenizi sağlıyor. Bu muhteşem özelliği kaçırmadan Yandex Metrica‘yı kurmanızı öneriyoruz.