Herkes Sorar Seo Bilir!

×

Yandex SEO

Yandex SEO

Yandex Seo Nedir? Yandex Seo Önemi

Yandex Seo, Yandex Arama Motoru üzerinde yapılan seo çalışmasıdır. Günümüzde Yandex Arama Motoru pek önemsenmese de ciddi anlamda kullanıcı sayısını arttırarak hayatımıza girmiş bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %30’u Yandex Arama Motorunu kullanıyor. Bu durumda Yandex Seo’nun önemsenmemesi veya yandex seo yaptırılmaması büyük eksiklik diyebiliriz. Google’nin olduğu gibi Yandex’inde robotları web sitenizi ziyaret ederek rakipleriniz içinde sıralamaya sokuyor. Peki sizin sitenizin Yandex Arama Motorun’daki durumu ne? Bu noktada kafanızda soru işaretleri yer alıyorsa bize dilediğiniz zaman sorularınızı iletebilirsiniz.

Yandex Arama Motorunda Yükselmek

Milyonlarca kullanıcı sorularını arama motorlarından arıyor ve milyonlarca web sitesi bu sorulara yanıt veriyor. Kullanıcı sorusunu en iyi yanıtlayanlar arama motorları nezninde ilk sayfalarda yer alır. Bunun sonucunda memnun ziyaretçiler kazanır. Google’da olduğu gibi yandex’inde hedefi kullanıcıları yanıta mümkün olduğunca hızlı götürmek ve en iyi cevaba ulaştırmaktır.

Site Sayfaları ve İçerik Kalitesi

Yandex nezninde iyi bir site insanlara yönelik sitedir. Eğer kullanıcılar sitede yazılar okuyabiliyor, resimlere rahatlıkla bakabiliyor, istediği kullanım kolaylığı ve kullanıcı etkileşimini yakalayabiliyorsa bu hiçte fena değildir. Yandex diyor ki; ben karmaşık bir yapıya sahip olduğum kadar standartlarıma uyduğun ölçüde seni ilk sıralara taşıyabilirim.  Arama motorları karmaşık bir yapıya sahiptir. Sitenizdeki tüm bilgileri okuyabilmesi için web sitenizin belirli standartlara uygun olarak yapılması gerekir. Yandex devam ettiriyor; “Benim sana yönlendirdiğim standartlara uyman site sayfalarının arama sonuçlarındaki yerini olumsuz etkileyebilecek hatalardan kaçınmanı sağlayacaktır; ancak elindeki kaynağın popülerliği  kaynağın kalitesini belirlediğinden, yandex’in arama motoru sitene gelen ziyaretçileri garanti etmez.

Yandex’in temel amacı soruları doğru yanıtlayan ve içerik kalitesine önem veren web sitelerini kullanıcıya göstermektir. Siteniz kullanıcının sorusunu ne kadar iyi yanıtlayabilirse yandex’in gözünde birinci sırada yer alma olasılığını arttırır. Yandex’in altınız çizdiği bir diğer dipnot; “Sitenizin sayfalarındaki metinlerin, potansiyel müşterilerinizin sorgularına uygun olmasına dikkat edin.”

Yani burada Yandex’in istediği şey içeriğinizdeki anahtar kelimelerin kullanıcıların aradığı kelimelerle örtüşüyor olması. Örneğin; Tekstil sektöründe ürün satışı yaptığınız e-ticaret web siteniz var. Kullanıcı “erkek pantolon” diye aradığında sitenizdeki içerikte “erkek pantolon” kelimesinin geçmesi gereklidir. Kullanıcı herhangi bir terimi arıyorsa ve bu terim sitenizin sayfalarında hiç kullanılmıyorsa, arama sisteminin sitenizde kullanıcı sorgusuna iyi bir yanıt bulunduğunu değerlendirme olasılığı düşüktür.

Anahtar kelimelerinizin yapılan sorgularla örtüşmesine dikkat edin. Kullanıcının hareketlerini izleyin. Yani kullanıcılar Yandex’e tam olarak neleri nasıl soruyorlar bunları analiz ettikten sonra web sitenizdeki yanıtları oluşturmanızda fayda var. Bu konuda sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeler için Yandex’in  Anahtar Sözcük İstatistikleri aracını kullanabilirsiniz. Araçla ilgili detaylı bilgiye Yandex Arama Motoru Araçları başlığında yer verdik.

Buda İlginizi Çekebilir  Heading Etiketleri

Yandex’in sıralama yaparken dikkat ettiği şeylerden bir diğeri web sitesinin sürekli güncel tutuluyor olması ve yapılan sunumun kalitesi. Web sitenizde bir ürün veya hizmeti sunarken genel kabul görmüş biçimler kullanarak yapmaya özen gösterin. Kötü seçilmiş bir bilgi sunum stili, bilginin algılanmasını neredeyse olanaksız hale getirebilir. Yandex, algı yönetiminin doğru yapıldığına da önem veriyor. Sitenizde sunduğunuz bilgilerin kullanıcılar tarafından algılanmaya ne derece elverişli olduğunu analiz ediyor. Daha çok reklam alanları içinde kaybolmuş sayfalardan ziyade bilgilere erişimin ve algının kolay olduğu sayfalara öncelik tanıyor. Özenle düzenlenmiş ve yapılandırılmış sayfalar kullanıcılar açısından çok daha çekicidir ve bu sayfalarda gerekli bilgileri bulmak çok daha basittir.

Yandex’in sitenizin sayfalarındaki bilgilerin düzenlenmesine yönelik temel önerileri şu şekilde;

 • Sayfanızın ana fikri tarayıcının sayfanıza girdiği ilk paragraftan anlaşılmalıdır.
 • Sayfanıza giren kullanıcı metinlere erişim ile ilgili kuşku oluşturacak (pop-up pencerelerde açılan alakasız reklamlar vb. gibi) gizli açılan kutu vb. tasarım öğelerini kullanmanız önerilmez.
 • Sayfanızda yer vereceğiniz metin büyükse, bunu tek sayfa yerine ayrı ayrı mantıksal sayfalara bölerek yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • İçerikte yer alan metinler eksiksiz ve yanlışsız olarak yazılmalı ve özenle sunulmalıdır. Sitede yazım denetimi için Yandex.Webmaster servisinden erişim sağlanılabilen Özel Araç kullanabilirsiniz.

Web Sitenizde Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Kriterler

 1. Web Sayfası Başlığı
  Web sayfası başlığı, html kodlarınızda head kısmında yer alan <title></title> etiketleridir. Buraya yazılan “başlık” tarayıcınızın penceresinde ve Yandex Arama Sonuçlarında görüntülenir. Kullandığınız başlık kullanıcıda sitenizin sayfasına tıklama isteği uyandırmalıdır. Bu sebepten başlığın anahtar sözcükleri içermesinin yanı sıra bilgilendirici ve güncel olması gerekir.
 2. Meta-Açıklamalarının Kullanımı
  Sitenizin arama sonuçlarında gösterilmesine etki eden bir diğer kriter meta-description etiketinde belirtiğiniz açıklamadır. Yani her sayfanıza özel birer meta description açıklaması oluşturmalısınız. Kısaca sayfanızı özetlemeli veya sayfanızın önbilgisi diyebiliriz. Yandex’in deyimiyle Meta açıklamalar insanlar için, normal insan dilinde, ayrıntılı, doğru oluşturulmuş cümlelerle yazılmalı ve suistimale yönelik anahtar sözcükler, tümceler, büyük harfler, reklam sloganları vs. içermemelidirler.
 3. Metin İçindeki Başlıkları Düzenleme (H Etiketleri)
  İçeriğinizdeki başlıkların hiyerarşik yapıya uygun olması gerekir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için h etiketleri isimli makalemizi okuyabilirsiniz.
 4. Düzen
  Sayfanızın düzeni Html Standartlarına uygun olması gerekir.
 5. Farklı Tarayıcılarda Uyumluluk
  Web sitenizdeki bilgilerin tüm tarayıcılarda doğru görüntülenmesi ve aynı bütünlüğü koruması gerekir. Potansiyel müşteriniz sitenizin doğru görüntülenmediği bir tarayıcı kullananıyorsa muhtemelen sitenizden çıkacaktır.
 6. <NOINDEX></NOINDEX>
  Sayfanızdaki metinlerin gizlemek istediğiniz herhangi bir bölümünü <NOINDEX></NOINDEX> etiketlerini kullanarak ile gizleyebilirsiniz.
Buda İlginizi Çekebilir  AMP Nedir?

Bundan sonraki kriterler Yandex’in yardımcı araçlarında yapılması gereken belli işlemlerden oluşuyor.

Site İndexlenmesi Hakkında

 1. Sitenizin Yandex’e eklenmesi. Yandex.Webmaster Aracı İle Site Ekleme
 2. Site haritasının yandexe gönderilmesi. Sitemap, XML biçiminde sunulan ve iç sayfa bağlantılarının yer aldığı bir bağlantı listesidir. Yandex.Webmaster Aracı İle Site Haritası Yükleme
 3. txt, arama motoru robotlarına hizmet eden bir dosyadır. Arama motorlarının sitenizi taraması ve indexlemesi konusunda kolaylıklar sağlaması için geliştirilmiştir. Robots.txt dosyası için belirli parametreler kullanılır. En önemli üç parametre aşağıdaki gibi sıralanabilir;
 • Disallow
  Bu yönerge, sitenin belirli alanlarının dizinlenmesini yasaklamak için kullanılır. Kullanıcılar için bir değeri olmayan gereksiz sayfaları dizinlenmesini engellemek için disallow yönergesi kullanabilirsiniz.
 • Crawl delay.
  Sitenizin sayfalarına yapılan çağrılar arasındaki minimum zaman aralığını (saniye bakımından) dizinleme robotuna belirtir. Bu parametre on bin veya daha fazla sayfası olan siteler için faydalıdır. Yandex arama robotu dizinleme işlemi sırasında siteye yük getirerek sitenin çalışmasında kesintilere ve gecikmelere yol açabileceğinden, saniyedeki çağrı sayısını kısıtlamanız gerekebilir.
 • Cleaan param.
  Arama robotlarına, sayfa adresindeki hangi cgi parametrelerinin önemsiz sayılması gerektiğini belirtmek için kullanılır. Sitenizin sayfa adresleri içeriklerini etkilemeyen dinamik parametreler (örneğin: oturum, kullanıcı, başvuran vs. tanımlayıcıları) içeriyorsa, bunları ‘Clean-param’yönergesinin yardımıyla açıklayabilirsiniz. Yandex robotu bu bilgileri kullanarak, yinelenen bilgileri tekrar tekrar yüklemeyecektir. Böylece, sitenizin dolaşılma etkinliği artarken, sunucu üzerindeki yük azalır.

Kullanıcılara yönelik olmayan sayfaların dizinlenmesini yasaklayarak, Yandex arama robotunu yönlendirin.

Site Yapısı

 1. Sitenizdeki bağlantı yapısının düzenine dikkat edin.
  Kullanıcıların sitenizde gezinti sırasında bir bağlantıya tıkladığı anda hayal kırıklığına uğramamaları için bağlantıları kontrol edin ve kullanıcılara gerekli kolaylığı sağlayın.
 2. Site haritası kullanın.
 3. Hizmet bilgilerinin dizinlenmesini kısıtlayın.
  Yinelenen sayfaların çok sayıda olması, site arama sonuçlarını ziyaret istatistikleri ve diğer benzer sayfalar robotun kaynaklarını boşa harcayabilir ve sitenizin asıl sayfasının dizinlenmesini engelleyebilir. Bu yüzden kopya içerik ve benzer sayfa oluşturmaktan kaçının.
 4. Her sayfaya benzersiz bi URL adresi verin.
  Sayfa linklerinizin www.siteadresiniz.com/orneksayfa şeklinde olmasına dikkat edin.
 5. Sitenin diğer bölümlerine verdiğiniz linkleri metin linki yapın.
  Konuyla alakalı detaylı bilgi almak için Site İçi Seo isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.
 6. ‘Symlin’lerin doğruluğunu kontrol edin.
  Sayfa linkinde (siteadresiniz.com/va/va/va/va/) tekrar eden isimler kullanmaktan kaçının.
Buda İlginizi Çekebilir  Google Lighthouse Nedir?

Grafik

Sitenizin estetiği kullanıcı etkileşimi açısından oldukça önemli bir kriterdir. Kullanıcılar çekici olmayan bir web sitesinde durmak istemezler. Grafik öğelerini kullanırken, sayfa tasarımını iyi düşünerek ve özen göstererek yapmak gerekir.

 • Sayfanızda yer verdiğiniz görsellerde ALT etiketlerini doldurun ve görsel isimlerini kullandığınız başlıklara göre yapılandırın. Böylelikle Yandex’in Görseller kısmında yapılan aramalar için de sayfanıza fayda sağlayacaktır. Bu sebeple görsel isimleriniz kullanılan içeriğe uygun olmalıdır.
  Örneğin;
  <a href=”sdsdfdfd.jpg” >resim1</a> değil de,
  <a href=”bilgiagaci.jpg”>Bilgi Ağacı</a> gibi.
 • txt dosyasında, CAPTCHA görüntüsünün ve otomatik oluşturulan diğer(resimkerin, grafikler, sayaçlar vb.) dizinlenmesini engelleyin.

Site Güvenliği

Site sayfalarınızda zararlı yazılım olup olmadığına dikkat edin. Kötü amaçlı yazılımlar barındırıp barındırmaması için gerekli önlemleri alın. Zararlı olabilecek tüm içerikleri engelleyin.

Domain ve Hosting Seçimi

Domain(Alan Adı) isminiz oldukça kısa ve akılda kalıcı olmalıdır. Sitenizi barındırdığınız sunucu kalitesi iyi olmalı ve hız konusunda ödün vermemelidir. Kullanıcılar web sitenize eriştiğinde sayfa geçişlerinde sunucudan kaynaklanan yavaşlık vb. durumlar yaşamamalıdır. Kullanıcıların sitenize her zaman erişim sağlayabilmesi için güvenilir bir barındırma hizmeti seçin.

Yandex Arama Motoru’nun Yardımcı Araçları

Google’ın Search Console olduğu gibi yandex’inde Yandex.Webmaster aracı bulunuyor.

Yandex.Webmaster Nedir?

Yandex.Webmaster Google Search Console’da olduğu gibi web sitenizin indexlenmesini takip edip belli başlı ayarları yapmanıza olanak sağlayan seo dostu bir araçtır. Örneğin; Web sitenizde bir sayfa sildiğinizde bu araca erişip silinen sayfa hakkında Yandex’e bilgi verebilirsiniz. Ya da web sitenize yeni bir içerik eklediğinizde veya mevcut içeriği güncellediğinizde Yandex.Webmaster aracından içeriğiniz hakkında tarama yapmasını isteyebilirsiniz. Yandex’in açıklamasına göre “sitenizde yaptığınız işlemler hakkında bu araçtan bilgilendirme sağlarsanız, yapılan aramalarda Yandex sitenizin üst sıralarda yer almasını kolaylaştırır.”

Yandex.Webmaster Özellikleri

 • Sayfanız indexlenirken hatalar oluşabilir, bunları araçtan görüntüleyebilirsiniz.
 • Arama sonuçlarına giren sayfaları görebilirsiniz.
 • Sitenize gelen bağlantıları bu araçtan görüntüleyebilirsiniz.
 • Kullanıcıların hangi sorgularla sitenize eriştiğini görüntüleyebilirsiniz.
 • Sitenizi virüslerden korumanın yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kısaca sitenizi arama sonuçlarında nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz bunlara yardımcı olur.

Bu servisi kullanmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp hesabınızı oluşturabilirsiniz.

https://webmaster.yandex.com

Wordstat.Yandex (Anahtar Sözcük İstatistikleri)

Arama sonuçlarında aranan anahtar kelimelerinize benzer kelimeleri öğrenebileceğiniz araçtır.
https://wordstat.yandex.com.tr/

SEOBİLİR’in Yandex Seo Hizmetiyle Tanışın!

Web sitenizi Yandex Seo hizmetimiz ile yükseltmeye hazırız. Google ve diğer arama motorlarında olduğu gibi web sitenizin sağlıklı bir şekilde yükselmesi için Yandex arama motorunda da gereken analiz ve çalışmaları yapıyoruz.