Herkes Sorar Seo Bilir!

×

Yeni Search Console

Yeni Search Console

Arama motoru devi Google, Search Console yeni bir güncelleme getireceğini duyurmuştu ve söylediği gibide yaptı. Güncelleme ile birlikte Yeni Search Console‘a yeni özellikler ekledi. Bunlardan biri Yenilenen Search Console ile Canonical URL‘lerinizi kontrol edebiliyorsunuz. Hangi linkin Canonical URL seçildiğini test edebiliyorsunuz. Yeni Search Console’nin URL Denetim Aracına URL adresinizi girerek bu denetimi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni güncelleme Google Web Yöneticisi Trendi olan Analisti Gary Illyes’in Twitter hesabı üzerinden paylaşılan blog yazısı ile duyuruldu.

” Spring cleaning continues: now you get to see in webmasters tools the Google selected canonical! ”

Bahar temizliği devam ediyor: Google’ın Canonical olarak seçtiği URL’leri webmaster araçlarında görebilirsiniz!

Yeni güncelleme Webmaster ve SEO Uzmanlarının işini oldukça kolaylaştırmakta. Bazı durumlarda “rel canonical” özelliği atlanabiliyor. Bu yüzdende arama motorundaki beklentileriniz sizi hayal kırıklığına uğratıyor olabilir.

Yeni Search Console Eklenen Diğer Özellikler

Yeni Search Console’de özetleyecek olursak Analytics özelliklerini taşıyan benzer bir güncelleme olduğunu farkedebiliyoruz.

 • Performans
  Bu sekme altından sitenizdeki sayfaların “Toplam Tıklama Sayıları” ile birlikte “Toplam Gösterim Sayılarını” görebiliyorsunuz ve bu sayılar grafiksel olarakta gösterilmektedir. Diğer güzel bir özellik siteniz hangi anahtar kelimelerde aranmış görüntüleyebilmektesiniz.
 • Url Denetimi
  Bu araç ile Canonical Linklerinizi test edebiliyorsunuz. Diğer bir özellik Google Gibi Getir özelliğinide buradan kullanabilirsiniz.
 • Kapsam
  Siteniz ile ilgili hataları ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.
 • Site Haritaları
  Site haritalarınızı bu sekme altından Google bildirebilirsiniz. Ayrıca yeni bir özellik olarak site haritasını silebiliyorsunuz.
 • Mobil Kullanılabilirlik
  Sitenizin Mobil cihazlara yönelik hata ve geliştirilebilirlik seçeneklerini buradan görüntüleyebilirsiniz.
 • Bağlantılar
  Sitenize en çok bağlantı veren sayfaları ve en çok bağlantı verdiğiniz sayfaları buradan görebilirsiniz. Diğer bir husus ise en çok bağlantı verilen metinleri görebilmeniz.
Buda İlginizi Çekebilir  Yandex SEO